EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Д-р Михаил Ганев, УНГ специалист от „Пълмед“: Вирусите са много успешни в затоплени затворени пространства

Д-р Михаил Ганев, УНГ специалист от „Пълмед“: Вирусите са много успешни в затоплени затворени пространства Д-р Михаил Ганев, УНГ специалист от „Пълмед“: Вирусите са много успешни в затоплени затворени пространства Д-р Михаил Ганев, УНГ специалист от „Пълмед“: Вирусите са много успешни в затоплени затворени пространства
Д-р Михаил Ганев, УНГ специалист от „Пълмед“: Вирусите са много успешни в затоплени затворени пространства
2.11.2023г.


Д-р Ганев, увеличават ли се пациентите на отделението, както и амбулаторните прегледи  в резултат на нарастване случаите на заболели от Ковид 19?
Поради причината, че Ковид19 е въздушно-преносимо заболяване, чиято входна врата са горни дихателни пътища, от началото на пандемията нарастване на случаите на коронавирусна инфекция сред населението и с това е свързано увеличаването на амбулаторните прегледи на отделението. Пропорционалната зависимост, която съществува между броя прегледани пациенти и броя хоспитализирани, неизбежно води и до увеличение на последните.
  
От предишния си опит по време на пандемията - какви специфични тежки усложнения в областта на ушите, носа и гърлото се наблюдават след прекарана коронавирусна инфекция и колко продължителни са те?
Усложненията след прекаран Ковид до голяма степен се дължат на характеристиката на заболяването, а именно респираторна инфекция с потенциал за засягане на нервната и сърдечно-съдовата система на организма. Специфични усложнения след прекарана инфекция са загубата на мирис и вкус, внезапна загуба на слуха със или без световъртежи, засягане на функцията на други черепно-мозъчни нерви, обилни кръвотечения от носа, оток на тъканите на горните дихателни пътища. Към тях могат да се добавят много заболявания в областта на ушите, носа и гърлото – отити, риносинуити, фарингити, с характерните им усложнения. Участвали сме в лечението и на най-тежките форми на заболяването, протичащи с тромбоза на големи кръвоносни съдове, остра дихателна недостатъчност, отпадане на функциите на вътрешни органи, масивни кръвоизливи, сепсис и други летални усложнения.
Тук трябва да спомена за т.нар „дълъг Ковид“ - състояние което може да протече със седмици, дори месеци след прекаран Ковид19, и чиито изяви може да бъдат отключване на автоимунни състояния, сърдечносъдови инциденти, чести боледувания от опортюнистични инфекции, хроничен задух, лесна уморяемост и други.
Едно от най-тежките усложнения в областта на УНГ органите, с които сме се сблъсквали, е „Мултисистемният възпалителен синдром“ при деца, което е животозастрашаващо състояние след прекарана коронавирусна инфекция. В конкретните случаи се касаеше за деца, които след отшумяване на първоначалните симптоми пристигаха в отделението с клиника на парафарингеален абсцес, което представлява възпаление на дълбоки пространства в шията и изисква сериозно консервативно, а понякога и хирургично лечение.
 
Подобен ли е случаят и при новия щам на вируса или при него няма сериозни пост-ковид реакции?
Новият щам, наречен „Ерис“, е причината за нарастването на случаите през последния месец, но засега не показва по-сериозни усложнения спрямо варианта Омикрон и предходните. Проучвания в други страни обаче показват по-висок индекс на заболеваемост, което е знак за склонността на вируса към периодични мутации.
  
Какви основно са операциите, които извършвате в отделението с въведената през тази година последно поколение система за минимално инвазивна аблация на тъканите?
Апаратът CELON на Olympus, който използваме от началото на годината, ни позволява да извършим голям брой минимално-инвазивни интервенции в областта на ушите, носа и гърлото. Основно се използва за хирургично лечение на причините на обструктивна сънна апнея – субмукозна термална аблация на носните раковини, което води до подобрение на носното дишане, отстраняване на разраствания на небните тонзили, пластика на мекото небце и увулата, или просто стифънинг (стягане) на небцето, които намаляват симптоми като хъркане и апноични паузи по време на сън и значително подобряват качеството на живот на пациента.
Отделението също така разполага с последно поколение апаратура за диагностика на нарушенията на слуха и равновесието и апаратура за диагностициране на проблеми с говора и преглъщането.
 
С какъв темп се разпространяват сезонните вируси сред децата в момента, предвид и на факта, че новата учебна година започна преди месец и половина?
През есенно-зимния сезон наблюдаваме зачестяване на острите катари на горни дихателни пътища при малките пациенти, тъй като простудният фактор благоприятства тяхната поява. Най-честите причинители са риновирусите, аденовирусите, парагрипни и грипни вируси. Всички имат сходен механизъм на проникване в организма - чрез накашляне, надишване, контакт със заразени повърхности, и това ги прави толкова успешни в по-студените месеци в затоплените затворени пространства, каквито са яслите, детските градини, класните стаи, занималните, детските центрове и др. Разпространението на тези инфекции сред децата зависи от конкретния причинител, използваните средства за превенция, от индивидуалния имунитет, ранното разпознаване и адекватното поведение и лечение на заболяването. Например грипният вирус има кратък инкубационен период и висок индекс на контагиозност, което води до бързо покачване на епидемичната крива нагоре и епидемични взривове. Други чести причинители пък имат по-ниски нива на заболеваемост, но по-голяма възприемчивост сред населението, тъй като имунитетът срещу тях е кратък.
 
Кои симптоми най-ясно сигнализират на родителите, че непременно трябва да заведат детето си на оториноларинголог?
На първо място са състоянията на спешност. При тях може да няма време да се търси целенасочено оториноларинголог. Това са травмите на лицето, главата, шията, които при деца са чести явления, кръвотечения, попадане на малки чужди тела като (храни, играчки) в дихателните органи, затруднения в дишането на детето. Такива случаи налагат спешна реакция от страна на родителите и от страна на лекаря, защото са свързани с висок риск за здравето и живота на детето.
По-специфични симптоми, които могат да са сигнал за неотложно състояние, са болките в ушите и костта зад ухото, болки в гърлото, които смущават приема на храна и течности на детето, промяна на гласа или пълната му загуба, сухата лаеща кашлица, главоболие, необичайно хъркане, поява на подутини на шията. Освен това родителите активно трябва да следят детето за разстройство в нормалното му нервно-физическо развитие – качеството на съня (хъркане, дихателни паузи, будене), хранителните навици(хранене с по-меки и сладки храни,отказ от твърди храни,преяждане), нормален слух и адекватно развитие на речта (разсеяност, непроговаряне, оскъден запас от думи, непроизнасяне на определени звуци). Съветът ми към родителите е винаги да са нащрек и да не забравят, че и при най-слабо притеснение трябва да се обърнат към лекар.
  
Визитка
Д-р Михаил Ганев завършва медицина в МУ-Пловдив през 2017г. и още същата година става част от екипа на Отделението по Ушно-носно-гърлени болести на УМБАЛ „Пълмед“.
През 2022г. придобива специалност по Ушно-носно-гърлени болести. Член на Българското сдружение по оториноларингология, хирургия на глава и шия.