EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Неврохирурзи от „Пълмед“ прилагат иновативна техника за лечение на гръбначен стълб

 Неврохирурзи от „Пълмед“ прилагат иновативна техника за лечение на гръбначен стълб  Неврохирурзи от „Пълмед“ прилагат иновативна техника за лечение на гръбначен стълб  Неврохирурзи от „Пълмед“ прилагат иновативна техника за лечение на гръбначен стълб
 Неврохирурзи от „Пълмед“ прилагат иновативна техника за лечение на гръбначен стълб

Интервю с неврохирурга д-р Георги Апостолов, дм, от УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив, който съвместно с колегата си д-р Димо Янков, дм, за първи път осъществяват перкутанна миниинвазивна транспедикулна фиксация на гръбначен стълб

 

24chasa.bg

30.10.2024г.

 

Д-р Апостолов, вие заедно с д-р Янков сте първият неврохирургичен екип в „Пълмед“ извършил перкутанна миниинвазивна транспедикулна стабилизация на гръбначен стълб. С какво се отличава тя от традиционно използваните интервенции за лечение на травми в тази област?

Разликата е в това, че при тази интервенция имаме малки оперативни разрези точно на местата за позициониране на имплантите, в сравнение с традиционния голям разрез, който се използва при стандартната операция при стабилизация на гръбначния стълб.

 

Как наричаме този метод – процедура или операция, изисква ли специално медицинско оборудване и кои са неговите три предимства?

Това е оперативна интервенция. Изисква специален инструментариум, който се различава изключително много от стандартния набор от инструменти за стабилизиране на гръбначния стълб. Говорим за MIS (минимално инвазивна спинална хирургия) вертебродеза.

Предимствата са няколко, а именно малки оперативни разрези директно върху местата за позициониране на имплантите, като по този начин се намалява тъканната травма. Освен това се намалява кръвозагубата по време на операцията и възстановяването на пациента от оперативната намеса протича изключително бързо.

 

Къде премина обучението ви за извършване на такава свръхпрецизна манипулация?

Имам удоволствието да работя с изключително прецизен и добър неврохирург и приятел като д-р Янков. Преминали сме курсове на EANS и AOSpine, но основният опит е натрупан в УМБАЛ „Свети Иван Рилски“ - София. Тази техника се практикува от доста време в София като сега започнахме да я прилагаме и в Пловдив.


При какви наранявания или състояния се прилага такава стабилизация?

Това е техника, която се прилага, както при травматична така и при дегенеративна патология на гръбначния стълб, като втората зачестява в последните години. В нашия случай пациентът беше с тежко дегенеративно заболяване. Той няма болки още в деня след операцията и още в същия ден се изправя и започва да се раздвижва.

 

Планирате ли да прилагате регулярно тази миниинвазивна техника в ежедневната си работа?

Разбира се, ще продължим с д-р Янков да прилагаме тази техника, защото нейните предимства са огромни, а ние искаме най-доброто лечение за нашите пациенти. Планираме от сега нататък да я използваме в ежедневната си работа.

 

Визитка

Д-р Георги Апостолов, д.м., е специалист в Отделението по неврохирургия на УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив.

 

Текст под снимка:

Неврохирурзите д-р Георги Апостолов, дм, от УМБАЛ „Пълмед“ (ляво) и колегата му д-р Димо Янков, дм, за първи път осъществиха перкутанна миниинвазивна транспедикулна фиксация на гръбначен стълб.