Пред повече от 350 медици от цялата страна гастероентеролози от „Софиямед“ и „Пълмед“, две лечебни заведения от групата на „Булфарма“, представиха уникални методи за диагностика и щадяща оперативна терапия по време на проведеното тези дни във ВМА пето издание на Националния симпозиум по гастроинтестинална ендоскопия BULENDO-2024. „Хората, които са поканени да участват в BULENDO-2024 не са произволни, а в зависимост от резултатите от работата им“, заяви проф. Крум Кацаров, началник на Клиниката по гастроентерология на ВМА и председател на симпозиума.
Д-р Никола Боянов, ръководител на Отделението по гастроентерология на УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив, показа „на живо“ пред колегите си от страната уникална перорална ендоскопска миотомия (ПОЕМ) на своя пациентка с ахалазия. След интервенцията жената се чувства добре и се възстановява бързо.
Ахалазията представлява невродегенеративно заболяване, което води до затруднено или невъзможно преминаване на храната от хранопровода в стомаха, първоначално само за твърдите храни, а впоследствие и за течните. В миналото заболяването се е лекувало оперативно, но днес това заболяване се третира ендоскопски без външни разрези. Затова специалистите не наричат тази интервенция операция, а процедура. Д-р Боянов, който наскоро издаде монография на тема „Перорална ендоскопска миотомия при ахалазия“, е първият, който въвежда ПОЕМ процедурата у нас още през 2018г.
Д-р Иван Тишков и д-р Ирина Боева от Университетска болница „Софиямед“ представиха ехоендоскопско стадиране на карцином на главата на панкреаса, с последващо извършване на ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ЕРХПГ). Последва поставяне на метален стент за разрешаване на билиарния дренаж, тъй като туморът води до механична обструкция на жлъчните пътища.
Както посочиха двамата специалисти от Отделението по инвазивна гастроентерология към Клиниката по вътрешни болести и хепатогастроентерология на УМБАЛ "Софиямед", механичното запушване на жлъчните пътища е най-честата първа изява на карцинома на главата на панкреаса. Двамата гастроентеролози подчертаха, че то може да бъде животозастрашаващо при забавяне на диагностицирането.
Демонстрираната процедура ехоендоскопия, или ендоскопска ултрасонография (ЕУС), позволява на лекарите да получат детайлни изображения и информация за вътрешните органи и тъкани, които са недостъпни или трудни за изследване чрез обикновен ултразвук или други методи на образна диагностика. Тази техника все повече навлиза като световен стандарт за локално стадиране на карциноми, а също позволява извършването на биопсия през работния канал.
Другата показана процедура, която прохожда и в практиката в България - ендоскопската ретроградна холангиопанкреатография (ЕРХПГ), се използва за визуализиране и третиране на проблеми като камъни в жлъчката, карциноми, стриктури (свивания) и други аномалии. Поради ограничение на времевия интервал на симпозиума, не се излъчи извършената от д-р Боева ехоендоскопска биопсия с тънка игла FNB ("fine-needle biopsy") на медиастинален лимфен възел, процедура рутинно извършвана в УМБАЛ „Софиямед“.
След извършените демонстрации “на живо“, д-р Боянов и д-р Тишков представиха два доклада на тема „Eндоскопска мукозна резекция (ЕМР) и „Ендоскопска субмукозна дисекция (ЕСД)“. Там те обсъдиха индикациите и контраиндикациите на двете процедури, спрямо световните европейски и международни препоръки.
Ендоскопската субмокозна дисекция е въведена от д-р Боянов за пръв път в България през 2017г. Той има зад гърба си над 10 чуждестранни обучения за извършване на ендоскопии в „трето пространство“, както специалистите наричат тази сфера.