в.Марица
24.04.2025г.
Това е единствената болница в Южна България, в която се извършва тази диагностика
Д-р Хаджихристев, „Пълмед“ е единственото лечебно заведение не само в Пловдив, но и в Южна България, в което се извършва ЯМР на сърце. При какви симптоми или съмнения се назначава такова изследване?
Провеждането на ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на сърце в УМБАЛ „Пълмед“ е възможно благодарение на отличната колаборация между болниците от групата на „Булфарма“, с дейната помощ на колегите от УМБАЛ „Софиямед“ в лицето на д-р Радослав Петков и д-р Георги Стоилов от УМБАЛ „Пълмед“. Нашата цел е да предоставяме най-добрите и най-съвременните методи за изследване на сърдечносъдовата система.
Чрез ЯMР могат да бъдат открити редица заболявания, които са трудни за диагностициране при конвенционални изследвания. Ядрено-магнитният резонанс създава триизмерни изображения на частите и тъканите на тялото и може да се визуализира метаболитната активност на всяка една клетка. С ЯМР се диагностицират различни видове заболяванията на сърдечния мускул, съдовете на сърцето, аортата и други периферни съдове.
Каква патология по-конкретно може да се открие чрез ЯМР на сърце, която не е добре видима или се замаскира при другите методи на диагностика?
Чрез него може да се направи оценка на клапните патологии, на заболяванията на перикарда и аортата и да се даде точна картина на обемите и размерите на сърдечните структури и кухини. Това изследване показва също усложненията на миокардния инфаркт - тромбози, аневризми, механични усложнения.
С тази диагностика може да се диференцира исхемичната болест от микроваскуларната болест, да се направи разграничение на неисхемичната от исхемичната кардиомиопатия.
С ЯМР се осъществява оценка на миокардната перфузия, виталност на миокарда, миокарден метаболизъм и морфология, при вродени заболявания, кардиомиопатии, тумори и всички тъканни промени в гръдната клетка, заболявания на отделните части на сърцето.
Съществуват ли рискове за здравето на пациента от провеждане на изследването?
Не са открити рискове при провеждането на ядрено-магнитен резонанс. Изследването не предизвиква увреждания в тялото.
Нужна ли е специфична подготовка на пациентите, на които им предстои изследване и в кои случаи се изисква използването на контрастно вещество?
Необходимо се да се спазват инструкциите и препоръките на екипа, провеждащ изследването.
При някои случаи е необходимо пациентът да не се храни и да не консумира напитки 4 часа преди изследването. Когато се налага детайлно разграничаване на структурите на сърцето или другите органи, тогава е нужно използването на контрастно вещество.
Използва ли се ЯМР за диагностициране на сърдечен удар? А препоръчва ли се за профилактика?
За сърдечния инфаркт на този етап има други диагностични изследвания и терапевтични методи. С усъвършенстване на ЯМР томография в триизмерни образи все повече ще се разширява периметърът на полезност в диагностиката на сърдечносъдовите заболявания.
Покрива ли се изследването по здравната каса?
Да, покрива се от здравната каса след издаване на направление от специалист.
Кои хора не са подходящи за извършване на ЯМР на сърце?
Особено важно е пациентите да премахнат всички метални предмети от тялото си като бижута, часовници, слухови апарати, протези, ортодонтски апарати, колани, катарами и други подобни метални предмети, тъй като магнитното поле на апарата е доста силно. Ако пациентите имат метални импланти в тялото си, пейсмейкъри, сърдечна операция, изкуствена клапа, пиърсинги и други подобни, задължително трябва да се предупреди изследващият екип преди ЯМР.
Визитка
Д-р Кирил Хаджихристев е началник на Отделението по кардиология с инвазивна кардиология на УМБАЛ „Пълмед”, където работи от от 2009г. Той е специалист по вътрешни болести и кардиология с 27-годишен стаж като кардиолог.
В периода 1990-1993г. е ангажиран с клинична ординатура по вътрешни болести, а от 1993г. до 2001г. работи в Кардиологично отделение на МБАЛ „Бр.Шукеров“ – Смолян. През следващите 12 години е кардиолог в Кардиохирургия на УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив.
Д-р Хаджихристев е сертифициран по ехокардиография на експертно ниво и инвазивна кардиология през 2011г. Преминал е и практически курсове по инвазивна кардиология. Има редица участия в проучвания.
Член е на Българското дружество по кардиология и на Българското дружество по инвазивна кардиология.