EN
Back to top hospitalpulmed.bg

Д-р Андрей Неутов, началник на Отделението по кардиохирургия на УМБАЛ „Пълмед“: В нашия фокус са минимално инвазивните операции

Най-голямата гимнастика за оперираните пациенти са обикновените разходки

 

Марица.БГ

01.08.2024

 

-Д-р Неутов, какво е характерно за наскоро откритото Отделение по кардиохирургия на УМБАЛ „Пълмед“, най-новата такава структура не само в Пловдив, но и в страната?

-Отделението по кардиохирургия на „Пълмед“ разполага с две операционни зали, реанимационен блок с 10 легла, пред- и следоперативен сектор. В нашия екип работят четирима кардиохирурзи. Всички те имат компетентност и опит, придобити както в България, така и във водещи европейски клиники. Всички ние, заедно с нашите кардиолози, анестезиолози и реаниматори и останалия персонал в отделението, сме амбицирани да дадем най-доброто на нашите пациенти в професионален план.

Нашето отделение е оборудвано с най-съвременната апаратура, позволяваща качествено оказване на целия спектър кардиохирургична помощ на пациентите. В нашия фокус са минимално инвазивните операции и се стараем максимално да използваме тези инвазивни техники в подходящи случаи. При байпас-операциите на сърце ние се стремим към широко използване на артериалните графтове. Специално внимание отделяме на запазване и реконструкция на собствените митрална и аортна клапи при пациенти със съответни показания.

 

-Какви заболявания и състояния се нуждаят от намесата на кардихирург? Предотвратими ли са тези проблеми и как хората сами си вредят и допринасят за влошаване на своето здраве?

-От намесата на кардиохирург се нуждаят редица сърдечни заболявания и състояния, при които не може да бъде постигнат задоволителен терапевтичен резултат, използвайки медикаментозна терапия и възможности на интервенционалната кардиология. Голямата част от тези проблеми могат да бъдат предотвратени с редовно полагани активни усилия от страната на всеки един от нас. Имам предвид начина ни на живот, начина ни на хранене, отказ от вредни навици. Разбира се, от голямо значение е навременното откриване на съществуващи сърдечни и несърдечни заболявания, тяхното проследяване и адекватно лечение. По този начин до операция на сърце често може да не се стигне изобщо. А ако все пак се появи тази необходимост, организмът на пациента ще е в доста по-добро състояние, за да се възстанови по-лесно.

 

-Колко време трае една кардиохирургична операция и колко продължава възстановителният период? Кога пациентът може да се върне към нормалните си занимания?

-Всичко зависи от вида на операцията и анатомичните особености на самия пациент. Всеки от нас е различен. Повечето сърдечни операции продължават 3-4 часа. Освен това има половин до един час в операционна зала, когато пациентът се подготвя за операция, плюс половин час, когато операцията е приключила и пациентът се подготвя за извеждане в реанимация. Възстановителният период също е много индивидуален, зависи от вида на операцията, възрастта на пациента и неговото състояние преди операцията. Различни органи и системи се възстановяват изцяло по различно време. Например зарастването на раните отнема няколко седмици, зарастването на гръдната кост – няколко месеца. Обикновено вече на следващия ден от операцията пациентите ги вдигаме и изправяме до леглото. Около 5 до 7 дни след операцията пациентите са способни да се самообслужват и ги изписваме за домашно лечение. Разбира се, в първите няколко седмици е хубаво да има някой до тях вкъщи, за да им помага с битовите неща. Колкото по-бързо един пациент се върне към нормалния си начин на живот, толкова по-бързо се възстановява. Другото е, че след сърдечната операция пациентът не само може, а и трябва да се движи. Най-голямата гимнастика за оперираните хора са обикновените разходки. Краката са най-голямата мускулна група в човешкото тяло, по този начин се постига адекватно натоварване. От друга страна, по време на разходките не се натоварва излишно зарастващият гръден кош. Едни пациенти се чувстват сигурни в себе си и се връщат към своите всекидневни занимания 3 седмици след операцията, за други са нужни няколко месеца. Възстановителният период е по-кратък след минимално инвазивна хирургия.

 

-Какви са другите предимства на минимално инвазивната кардиохирургия?

-Предимствата на минимално инвазивна кардиохирургия са по-малка хирургична травма за пациента, позволяваща по-бързо възстановяване и по-добър козметичен ефект. По света в момента се извършват все повече и повече кардиохирургични операции с минимално инвазивен достъп. Този метод има смисъл, само ако операцията може да бъде извършена със същото качество и със същия минимален риск за пациента. Според мен е по-важно пациентът да намери клиника и кардиохирург, на които да вярва и да им се довери за вида на операцията. Големината на разреза не е всичко.

 

Визитка

Д-р Андрей Неутов е началник на Отделението по кардиохирургия на УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив, Той има над 20-годишен опит в медицината. Завършва Одеския държавен медицински университет, Украйна, през 2001 г.  и още същата година, по покана на проф. Александър Чирков, пристига в България да специализира кардиохирургия. Придобива специалност през 2014г.

 

През годините е преминал редица обучителни курсове към водещи кардиохирургични клиники в Европа. Бил е част от кардиохирургичните екипи на УМБАЛ „Света Екатерина“ (2001-2010 г.), УМБАЛ Токуда (2010-2011г.), „Понтика“ Бургас (2011-2014г.), Аджибадем Сити Клиник (2014-2024г.).

 

През 2023 г. кардиохирургът за пръв път в България извършва аорто-коронарен байпас на четири коронарни артерии с мининимално инвазивен достъп - торакотомия. Д-р Неутов е член на Европейската асоциация по кардиохирургия и Българската асоциация по гръдна и сърдечна хирургия.