в.Марица
14.1.2021
https://www.marica.bg/plovdiv/zdraveopazvane/d-r-vladimir-ivanov-izbrah-plmed-zashoto-e-moderna-i-edna-ot-vodeshite-bolnici-v-blgariq
- На всеки ще бъде интересно защо се завърнахте в България?
- Завърнах се в България, защото тук е моето семейство, защото тук съм израснал и в родината ми се чувствам най-добре. През 2003 година заминах с нагласата, че един ден ще се върна в България. Винаги съм се чувствал в България на мястото си.
- Каква е най-съществената разлика между германското и българското здравеопазване?
- По този въпрос може наистина да се каже много. Най- общо казано разликите са финансови и организационни. Като индивидуалности, в България има колеги, които по нищо не отстъпват на немските лекари.
- Защо избрахте болница "Пълмед"?
- Избрах УМБАЛ „Пълмед“ и град Пловдив по няколко причини. Това е една модерна, голяма и една от водещите болници в Южна България, в която се работи много добра и съвременна медицина. Болница „Пълмед“ разполага с най-съвременна апаратура. Също не на последно място избрах тази болница за моя по- нататъшен професионален път, заради отличния екип на Отделението по Кардиология.
Град Пловдив е един прекрасен град, които предлага много възможности и е също близо до моето родно място, гр. Пазарджик. В Пловдив живее част от моето семейство.
- С какво повече са заплашени хората със сърдечни проблеми от COVID-19?
- Пациенти със сърдечни заболявания действително са по-рискови за тежко протичане на инфекция с COVID 19 в сравнение със здравата популация. За съжаление те имат по-висок риск от усложнения и от фатален изход.
- Какви поражения на сърдечно-съдовата система може да нанесe коронавируса?
- От една страна коронавирусът може да увреди директно сърдечно- съдовата система т.нар. цитопатичен ефект, а от друга вирусната инфекция може да увреди миокарда индиректно като активира имунната система, която може да атакува сърдечния мускул. При една инфекция с COVID 19 има склонност към едно повишено кръвосъсирване, което може да доведе до тромбемболии, миокарден инфаркт и мозъчен инсулт.
- Какво трябва да правят, за да са по-спокойни?. Да се изолират повече, да поддържат по-често връзка с лекарите, да имат по-специален режим на хранене ли?
Да бъдат дисциплинирани и да спазват препоръките на специалистите в тази област, както и да ползват лични предпазни средства. При рискови пациенти, каквито са пациентите с придружаващи сърдечно- съдови заболявания да потърсят лекарска помощ, а не да си стоят вкъщи и да чакат да премине.
- Вярно ли е, че хора, които нямат типичните симптоми на коронавируса и постъпват в болница със сърдечни проблеми, се оказват болни именно от COVID-19.
Да, наистина имахме няколко подобни случая на пациенти с типични оплаквания отстрана на сърдечно- съдовата система, които се оказаха, че са с коронавирус.
-Как се лекуват в болница и по-специално в "Пълмед" такива пациенти?
Важно е такъв болен да се изолира в самостоятелна стая, за да не зарази останалите пациенти, както и хора от персонала. Извършват се необходимите изследвания като рентген на бял дроб, лабораторно изследване. Такива пациенти се наблюдават и ако се наложи се приема в съответната COVID 19- реанимация. При необходимост може да се назначи и кислород, а ако всичко не помогне може да се наложи и да се премине към апаратна вентилация, като функцията на белите дробове се подпомага от апарат, докато те се възстановят от инфекцията и могат са извършват функцията си самостоятелно.
-Имахте ли моменти, когато ситуацията беше опасна?
През последните месеци почти всичко в клиничната медицина по един или друг начин е свързано с пандемията. Имахме няколко случая на пациенти с COVID 19 и с миокарден инфаркт. Може би се сещам за 4-5 такива..
Мога да дам пример за пациент, който бе лекуван 2-3 седмици от пневмония,предизвикана от COVID 19. Този пациент имаше и придружаваща исхемична болест на сърцето. По време на лечението в Инфекциозно отделение той разви миокарден инфаркт и трябваше да се направи коронарография и коронарна интервенция по спешност. Това разбира се беше сторено. След извършената интервенция състоянието на пациента се подобри, но за съжаление този пациент беше развил вече белодробна фиброза и увреждането на белите дробове беше доста напреднало и той беше зависим от висока доза кислород. Изписахме го след още две седмици лечение в Кардиологично отделение, но поради увреждането на белите дробове от инфекцията с COVID 19, ми е трудно да дам прогноза за по-нататъшното качество на живот и прогноза на този пациент.
-Ако пациентът е болен от коронавирус, но му се налага спешна животоспасяваща операция как се процедира?
- За това мога да говоря за интервенция по спешност в моята област. Просто се извършва животоспасяващата операция като се спазват необходимите предпазни мерки и този пациент след процедурата се изолира в собствена стая или се приема в съответната COVID реанимация. Много важна в един такъв случай е правилната логистика, да се предпази екипа, но и да не се допусне забавяне, което може да навреди на пациента.
-Разкажете ни за някой интересен случай?
-Може би имате предвид за случай от новото ми работно място.Случайно или не, първият ми пациент в УМБАЛ „Пълмед“ беше възрастен гражданин на Великобритания, живеещ в едно пазарджишко село. Този случай не беше по нищо по-особен от другите, но с този пример бих искал да ви кажа, че в България има все повече чуждестранни граждани, които по една или друга причина се преместват в страната ни. Просто България е атрактивна за чуждестранни граждани и очакваме този наплив да се увеличи в следващите години.
- Разполагаме ли в България с необходимите медикамети за лечение на тези пациенти.
- Да, в България са налични всички или почти всички медикаменти за лечение на Covid 19 инфекция.