19.03.2025г.
Тази апаратура предотвратява възможните усложнения и е приложима при хирургични интервенции и на деца, и на възрастни
Д-р Атанас Гюлев е началник на Отделението по ушно-носно-гърлени болести на УМБАЛ „Пълмед”- Пловдив. През 2004г. завършва Медицински университет - Пловдив, а през 2012г. придобива специалност по УНГ болести. От 2004 г. до 2014г. работи в УМБАЛ "Св.Георги" в същия град. Д-р Гюлев е трето поколение специалист в лекуването на ушно-носно-гърлените болести, продължавайки семейната традиция наследена от неговите баща и дядо.
Д-р Гюлев е член на Асоциацията по лицевите аномалии (АЛА). Той е специалист и в детската отология, като специфичен интерес представлява микрохирургията на ухото, особено при проблемни случаи.
Д-р Гюлев, кои са най-честите хирургически интервенции, които вашето отделение извършва през последните два месеца и има ли сезонност при отделните операции?
Определено има сезонност, като най-честите интервенции в отделението по УНГ през последните месеци бяха от спешен порядък. Такива са парацентези, т.е. пункция и аспирация на гной от средното ухо, инцизии и дренажи на абсцеси на гърлото и гълтача, отваряне на един или множество околоносни синуси и др. Честотата на подобен тип хирургични намеси зачестява през студените месеци поради характерно сезонно увеличение на заболяванията на ушите, носа и гърлото. Спадането на температурите и пиковете на вирусни и бактериални инфекции водят до ръст на заболеваемост, а оттам и на характерните за всяко заболяване усложнения.
С покачване на температурите и настъпване на пролетта нараства броят на плановите интервенции. Най-честите хирургически намеси в този период включват премахване на носни и гърлени сливици, септопластики, премахване на носни полипи, операции на доброкачествени тумори, функционални и естетически корекции. Това е благоприятствано от мекото време, което дава условия за физическа активност и рехабилитация, от засиления след зимния сезон имунитет, и намаляването активността на вирусни инфекции като инфлуенца, риновирусите и сезонния коронавирус. Тези фактори определят пролетта като предпочитан сезон за планувани интервенции, въпреки че конкретният избор зависи от състоянието на пациента и вида на оперативната дейност.
Сезонността не се взема предвид при спешни и неотложни състояния, но все още присъства като фактор при планови хирургични интервенции като премахване на носни и гърлени сливици, премахване на доброкачествени тумори, козметични и функционално-възстановяващи операции. Поради напредване на технологиите и изобщо на материалните възможности на населението, все повече хора разполагат с лично превозно средство, атрибути за лична защита от външни фактори и системи за домашна климатизация, които драстично ограничават влиянието на околната среда.
Какви са предимствата на въведените напоследък нови хирургични методи и апаратура във вашето отделение?
През последните години в отделението се въведоха апаратури за диагностика и лечение със сериозен обхват на действие. Диагностичната система Neuro-Audio на Neurosoft и Synapsis на Inventis събират най-новите техники за изследване и диагностициране на проблеми със слуха и равновесието при възрастни и деца от 0 години. Въведохме стробоскопска техника за ранна диагностика на новообразувания на ларинкса. Хирургичната апаратура, която намери бързо място сред ежедневната ни работа бе системата CELON на Olympus, и отскоро - синият лазер TruBlue, който е първият в страната. Предимствата на нововъведената апаратура в отделението са широкото приложение което имат, бързата и високодиагностична стойност, минималният болничен престой и ускорено следоперативно възстановяване.
Синият лазер несъмнено е технологичният хит днес, но с какво той превъзхожда класическите методи при премахването на сливиците при деца, а и при възрастни?
Предимството на лазерната система пред студен инструментариум или други модалности, сред които каутер и коблатор, е в щадящия околните тъкани лъч, който има свойството не само да реже като скалпел, но и да коагулира съдовете на момента. Това предотвратява кървенето, намалява следоперативния дискомфорт и възможните усложнения. Синият лазер е приложим при хирургични интервенции на деца и възрастни еднакво ефикасно.
Всички патологии ли могат да се третират със син лазер или има ограничение?
Синият лазер е многообразен инструмент в ръцете на опитния хирург - способен е да срязва в дълбочина, да изпарява, да премахва повърхностни увреждания, да коагулира и да дезинфекцира. Приложим е върху различни видове тъкани - висцерални, кожа и лигавица, хрущял и кост. Тези свойства го правят подходящ за употреба при множество хирургични намеси - от най-деликатните до най-мащабните. Разбира се съществуват и класически, и нетрадиционни хирургични техники, при които използването на лазер би било неуместно или ненужно. Изборът на подход винаги е прерогатив на хирурга.
Какво означава безконтактна хирургия и при кои операции е предпочитан метод?
Безконтактната хирургия е понятие, описващо способността на медицинските лазери да манипулират върху пациента от разстояние, без директен контакт с оперативното поле. Това е незаменима характеристика при работа върху патологии причинени от специфични възпаления, при които съществува риск от пренасяне върху околните здрави тъкани, както и при операции на злокачествени заболявания, където водещо правило е спазване на абластичност, което означава предотвратяване на разпространението на туморни клетки извън полето на операция. Разбира се, не може да не се отбележи и естетическите ползи от безконтактния метод на ползване - белезите от намеси се свеждат до минимум. Не всички използвани до момента лазери разполагат с подобна опция. Синия лазер TruBlue работи както чрез директен контакт, така и от разстояние.
Разполагате и с модерна апаратура и за минимално инвазивна аблация на тъканите. При какви пациенти се използва именно тази техника за хирургично лечение?
Уредът CELON на Olympus е ново поколение радиочестотна апаратура, която се използва за контролирано намаляване или стягане на прекомерно увеличени или загубили еластичност тъкани по хода на дихателните пътища - носна лигавица, тонзили, небце. Тази терапия цели възстановяване на адекватното носно дишане, намаляване на хъркането и облекчаване на симптомите на обструктивната сънна апнея. Препоръчителна е при пациенти, при които консервативни методи имат слаб ефект и е нужно хирургично лечение.