Обструктивната сънна апнея е сериозно състояние, което може да доведе до животозастрашаващи усложнения, предупреждава специалист от "Пълмед"
в. 24 часа стр. 25
Едно от най-честите нарушения на дишането по време на сън е синдромът на обструктивна сънна апнея (ОСА). ОСА се характеризира с повтарящи се прекъсвания (т.нар. апнеи) - за повече от 10 секунди, или намалявания (т.нар. хипопнеи) на въздушния поток. Основната причина за това е колапс на горни дихателни пътища по време на сън. Обструктивната сънна апнея е сериозно състояние, което може да доведе до потенциално животозастрашаващи усложнения.
- Д-р Бонев, какви са рисковите фактори за поява на синдрома на ОСА?
- Най-засегнати са пациентите от мъжки пол, с наднормено тегло и на възраст над 40 г. Други предпоставки са къс врат (с обиколка над 41 см при мъжете и над 38 см при жените); голям език, големи сливици. Фамилната обремененост, ако член на семейството е със сънна апнея, също се смята за рисков фактор.
- Какви са другите характерни симптоми на синдрома на ОСА?
- Високото, често и периодично хъркане, честите събуждания през нощта, понякога придружени от чувство на задушаване, неспокоен сън, изпотяване, запушване на носа, болки в гърлото и сухота в устата са симптоми, на които трябва да обърнете внимание задължително. Ако през деня чувствате прекомерна сънливост, което особено при шофьори неизменно води до повишен риск от произшествия. Ако сутрин се събуждате с главоболие, умора, изпитвате затруднение да се концентрирате и имате проблеми с паметта и ако като цяло се чувствате отпаднали, не губете време и насрочете преглед при специалист.
- Какви са последиците, ако не се обърне внимание навреме?
- При липса на лечение може да се развият редица сериозни заболявания или да се усложнят налични: депресия, нервност, агресия; високо кръвно налягане, трудно поддаващо се на лечение; исхемична болест на сърцето, камерни и надкамерни аритмии и остър коронарен синдром (в т.ч. и инфаркт на миокарда). Състоянието би могло да предизвика сърдечна недостатъчност, затлъстяване, метаболитен синдром и захарен диабет, мозъчен инсулт, повишаване на честотата на пристъпите при епилепсия.
- Как може да се диагностицира сънната апнея и какво е лечението?
- Метод на избор за диагностика на синдрома на ОСА е нощната полисомнография. От около една година в Медицински комплекс "Пълмед" в Пловдив (УМБАЛ и ДКЦ/) се изследват пациенти, които имат повишен риск за поява на синдром на обструктивна сънна апнея. В момента разполагаме с по-лисомнограф с възможност за регистриране и анализиране на:
- позиция на тялото по време на сън
- въздушния поток, който преминава през горни дихателни пътища по време на дишане
- насищаемост на кръвта с кислород
- мускулната активност при пациенти, страдащи от скърцане със зъби по време на сън (бруксизъм); двигателни нарушения на краката по време на сън
- оценка на сърдечната дейност
- оценка на мозъчна активност(използване на електроенцефалографски/ ЕЕГ/електроди)
Лечение на избор при синдрома на ОСА е да се прилагат СРАР устройства (continuous positive airway pressure - СРАР), чрез които се създава постоянно позитивно налягане в дихателните пътища, не се наблюдава колапс на въздухоносните пътища и така се преустановяват епизодите на апнея и хъркане по време на сън. Настъпва подобрение в качеството на живот, концентрацията и работоспособността, силно
Д-р Бисер Бонев завършва медицина в Медицински университет в Пловдив през 2002 г. Специалност по неврология придобива през 2012 г. Има сертификати за електромиография и за електроенцефалография. Работи в отделението по неврология на УМБАЛ „Пълмед“ в Пловдив