Честит празник на всички акушерки от екипа на медицински комплекс „Пълмед“!
Днес, 5 май, отбелязваме Международния ден на акушерката. Честит празник на всички акушерки от екипа на медицински комплекс „Пълмед“!
Бъдете здрави, все така отдадени, грижовни и сърцати!
Специално към своите колежки старшата акушерка на УМБАЛ „Пълмед“ Ивана Петкова се обръща с думите: „Пожелавам на всички Вас здраве, целеустременост и устойчивост по пътя към покоряване на нови и нови професионални върхове! Нека запазим в сърцата си усмивката и топлината, с които прегръщаме раждането на новия живот! Пожелавам щастие и удовлетвореност не само по време на празниците, но и в делниците ни!
Акушерката е жена, квалифицирана в оказването на помощ на раждащите жени. Това название е сравнително ново и идва с времето, когато раждането на децата постепенно се пренася от дома на родилката в болницата.
По-старото понятие, използвано в България и в другите славянски страни е баба, което не се покрива с другото разбиране за баба (на внуци) и няма връзка с възрастта на жената. Понятието баба – синоним на акушерка, до такава степен е останало трайно в езика, че и до днес Денят на родилната помощ продължава да се нарича Бабинден.
Съвременната акушерка е медицинско лице с образование, характерно за медицинската сестра, но с квалификация в областта на акушерството и гинекологията. Образованата акушерка е въведена като длъжност у нас още през 19 век. Известен преходен период от време в България акушерката е обслужвала раждащите жени у дома им или на мястото, където е започнало раждането.
След Втората световна война става задължително раждането да се осъществи в болнично заведение.
Темата на Международния ден на акушерката, който се отбелязва от 1992г. насам, тази година е „Акушерките – съдбоносно решение за климата“. Предвид на факта, че в много от страните, изложени на прекомерен риск от изменението на климата, жените и момичетата са най-уязвими по отношение на предотвратима майчина смъртност, детски бракове и насилие, основано на пола.
Климатичните бедствия могат да нарушат достъпа до семейно планиране, безопасно раждане и други жизненоважни услуги. Акушерките играят важна роля, за да се гарантира, че здравните услуги са по-мобилни и могат спешно да достигнат до жените, дори и при по-тежки климатични условия, посочва Фондът на ООН за населението.