EN
Back to top hospitalpulmed.bg

УМБАЛ „Пълмед“ с ново отделение по медицинска онкология

УМБАЛ „Пълмед“ с ново отделение по медицинска онкология

13.10.2016

Ново отделение по медицинска онкология вече функционира на територията на модерната пловдивска Университетска болница „Пълмед“. То се оглавява от д-р Татяна Апостолова, онколог с дългогодишна практика в региона. Според нея, както битовите условия в болницата и у дома са важни за благоприятно протичане на оздравителния процес, така е важен и психологическият комфорт, който трябва да се осигури на пациента. Отношението на работещите в болничните отделения, професионализмът, разбирането и вниманието също са от първостепенно значение за лечението според специалиста.

„За да има успешно лечение освен съвременна материална база, апаратура и необходимите медикаменти е необходимо пациентите да се доверят на лекуващия ги екип от лекари. Казвам екип, защото лечението на злокачествените заболявания се осъществява от екип от лекари, най-често това са хирург, химиотерапевт и лъчетерапевт, като всеки един от тях се включва на определен етап в този лечебен процес. И без забавяне да следват техните съвети. Такъв комплексен екип от специалисти е формиран в болница „Пълмед“ и той работи с най- новите технологии и лекарствени продукти познати в Европа и света“, коментира д-р Апостолова.

И обяснява, че приблизително 5 – 10% от случаите на рак се дължат на генетични дефекти, наследени от родителите. Генетично се предава предразположението към злокачествени заболявания, но проявата е в пряка връзка от начина на живот на човека. Съчетаването на няколко вредни фактора може да доведе до отключване на онкологично заболяване. Рискът от поява на рак нараства и с възрастта.

„Доказана е връзката на тютюнопушенето и карцинома на белия дроб, както и увеличаване на риска от меланом при излагането на ултравиолетовите лъчи. Вирусните инфекции като хепатит В и хепатит С предразполагат към развитие на карцином на черния дроб, а инфекцията с HPV/човешкия папиломен вирус / имат връзка с развитието на карцинома на маточната шийка. Избягването на тютюнопушенето, заседналия начин на живот, стреса -хроничен и остър, консумацията на нездравословна храна, йонизиращата радиация и замърсителите на околната среда са начини за предпазване от отключване на туморни заболявания, било то при генетично предразположение или при липса на такова.Това означава, че здравословният начин на живот в най -общ смисъл може да бъде добра профилактика срещу рака“, уточнява онкологът в Световния месец за борба с рака на гърдата.